OBOS skriver jätteavtal med WEINMANN om NY HUSFABRIK!
Flexibel automation. Rätt partner. Långsiktig lönsamhet.
Vi är mycket stolta över att OBOS har tecknat avtal med WEINMANN, en del av HOMAG Group, om en högt automatiserad vägglina till den nya fabriken i Myresjö.
Detta är ett viktigt steg för att öka produktionskapaciteten, skapa större flexibilitet och ge ännu bättre förutsättningar för hållbart och industriellt trä-husbyggande.
Den nya lösningen är helt skräddarsydd efter OBOS behov och visar i praktiken vad Formel 1-versionen av flexibel automation innebär, en mycket hög automationsgrad kombinerad med förmågan att snabbt anpassa sig när kraven förändras.
Lösningen stärker OBOS produktion på flera sätt:
Hög automation och precision.
Flexibilitet för många olika vägg typer och varianter.
Förbättrad ergonomi med smarta tekniska hjälpmedel.
Optimerade materialflöden och minskat klimatavtryck.
Det som gör projektet extra imponerande är hur WEINMANN har använt hela bredden av HOMAG Groups portfölj. Här möts:
CNC-teknologi från HOMAG.
Material- och flödesexpertis från System TM.
granIT , mjukvaruplattformen som binder samman helheten.
Lokal försäljnings- och servicepartner.
Just denna helhet är en enorm styrka.
Förmågan att integrera maskiner, automation, mjukvara och produktionsflöden från en och samma globala leverantör, i kombination med lokala partners som oss på Thomas Frick AB, som finns närakunden och säkerställer service tillsammans med teknisk fjärrsupport och eftermarknad, är något som verkligen särskiljer HOMAG Group i projekt av den här storleken.
Som HOMAG Groups försäljnings- och servicepartner i Sverige hjälper vi företag att hitta rätt nivå av automation, från enmansföretag till stora industrisatsningar som denna.
Vi finns med genom hela maskinens och fabrikens livscykel:
Investering
Installation
Service & support
Eftermarknad
Vi ser fram emot att tillsammans med OBOS och WEINMANN bidra till ett projekt som flyttar fram gränserna förindustriellt trä-husbyggande i Sverige.
Leverans och driftsättning planerastill 2027.
Flexibel automation. Rätt partner. Förframtidens byggande.