Ny Servicekoordinator på Thomas Frick AB

Vi på Thomas Frick AB fortsätter att stärka vårt serviceorganisation – och nu välkomnar vi Fredrik Stahre, som från och med 1 december 2025 kliver in som vår nya Servicekoordinator.

Med Fredrik ombord tar vi ytterligare ett steg mot ännu smartare planering, snabbare service och ännu bättre kundupplevelser.

Erfarenhet som gör skillnad

Fredrik kommer direkt från rollen som produktionsledare på Skånebeslag Snickeri AB, där han arbetade i högt tempo med struktur, ledning och problemlösning i fokus.

Med flera år i snickeribranschen har han en praktisk förståelse för produktion, maskiner och tekniska utmaningar – något som våra kunder kommer märka värdet av direkt.

Varför valde han Thomas Frick AB?

Fredrik har tidigare haft kontakt med oss i sitt arbete och fick ett mycket positivt intryck. När tjänsten dök upp kände han spontant:

“Det är exakt så här jag vill arbeta – och med precis den här typen av människor.”

Vad kan våra kunder förvänta sig?

Fredrik brinner för:

  • tydlig och effektiv planering
  • snabba lösningar
  • ett strukturerat arbetssätt med kundens behov i fokus

Han kommer att arbeta nära både tekniker och kunder för att skapa smidigare serviceflöden, kortare ledtider och bättre kommunikation.

Fredrik i ett nötskal

Strukturerad. Positiv. Lösningsorienterad.

Eller som han själv uttrycker det:

Jag försöker vara pragmatisk i alla sammanhang – allt går att lösa.”

Vem är Fredrik utanför jobbet?

När arbetsdagen är slut hittar du ofta Fredrik med familjen – eller i full gång med att renovera hemma.

Han har dessutom fiskat hela sitt liv och ägnar sig gärna åt kustfiske här i Skåne. Kaffe och kaka är alltid välkommet, liksom ett par hederliga skruvdragare och stämjärn. Och drömresan? Seychellerna, så klart.

Fler nyheter